Продължаваме поредицата, която ще ви помогне да започнете "да работите за себе си". В предишния текст разгледахме как да организираме дейността си, а сега трябва да си изясним откъде да намерим пари?
Въпросът за финансирането на бизнеса често плаши и затруднява дори и най-амбициозните предприемачи. Световна практика е начинаещите предприемачи да започват своята дейност със заем. По този начин те получават много по-големи възможности за успешен старт и развитие.
Разбира се, ако възможностите ви позволяват, можете да започнете и със собствени средства или да комбинирате няколко източника на финансиране.
Най-разпространени са:
Най-разпространени са:
- Банков кредит. Това е заем, който се отпуска от банката на предприемач за извършване на дейност. Кредитоискателят трябва да предостави на банката гаранция за това, че ще изплати заема си. Тази гаранция най-често представлява залог на някаква собственост – имот, земя, съоръжения, стоки и др.
Освен това кредитополучателят трябва да изплати заема си към банката с лихва и в определени срокове.
Освен това кредитополучателят трябва да изплати заема си към банката с лихва и в определени срокове.
- Кредит по програма за подпомагане на бизнеса. В страната на местно равнище функционират различни програми за подпомагане на малкия и средния бизнес. Те отпускат заеми с по-добри условия за начинаещи предприемачи (по-ниски лихви, по-дълъг гратисен период). Освен кредитиране тези програми предлагат и консултации за процедурата на кандидатстване за креюдит и попълване на необходимите документи.
- Лизинг или изплащане на части е удобна форма на финансиране, при която получавате необходимите ви материални ресурси – машини, офисоборудване, транспортни средства и др. – веднага, като не плащате за тях наведнъж, а на отделни вноски, разсрочени във времето.
Пример: Тъй като нямам достатъчно налични средства да започна бизнеса си, ще кандидатствам за кредит. Проверих условията на банките в Плевен, както и на регионалните програми за кредитиране на частен бизнес и реших да подам документи. Ще кандидатствам за средства за закупуване на офисоборудване и за покриване на разходите по ремонта и поддръжката на автомобила. Част от офис- оборудването – телефон, факс, компютър - ще взема на изплащане от местна фирма. Планирам на по-късен етап, с разширяване на бизнеса, да поискам втори кредит за закупуване на още един товарен автомобил с хладилна камера. |
Полезни съвети:
Ако искате да кандидатствате за кредит, потърсете програма, която е подходяща за вашата дейност, нужди и възможности.
Преди да кандидатствате за кредит, трябва да изготвите бизнесплан, по който кредитиращата институция ще ви оценява.
Преди да кандидатствате за кредит, трябва да изготвите бизнесплан, по който кредитиращата институция ще ви оценява.
В следващия текст ще потърсим отговор на въпроса: как се прави бизнесплан?
Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия има за цел да помага на малкия и средния бизнес и да насърчава предприемаческата активност в страната. Агенцията издава наръчник "Как да започна и развия собствен малък бизнес“. В него има полезни съвети и основна информация, която всеки начинаещ предприемач е хубаво да знае. Нашият екип си направи труда да разбие наръчника на по-малки части, които ще публикуваме под формата на поредица в еКак-бизнес.
До момента разгледахме:
- Какво означава да имате собствен бизнес
- Как да стартирам собствен бизнес: какво умея да правя
- Как да стартирам собствен бизнес: с какво разполагам
- Как да стартирам собствен бизнес: плюсовете на вашето населено място
- Как да стартирам собствен бизнес: какво се търси на пазара
- Как да стартирам собствен бизнес: какво искам да постигна
- Как да стартирам собствен бизнес: как да организирам дейността си
данни: екак.бг
Няма коментари:
Публикуване на коментар